TENIS, MIAMI: SORANA MERGE MAI DEPARTE! SUCCES!

149

Tenismena târgovișteancă Sorana Cîrstea s-a calificat, vineri, 24 martie 2017, în runda a treia a turneului WTA de la Miami (Florida), după ce a învins-o pe letona Anastasija Sevastova cu 7-6 (4), 3-6, 6-3.

Sorana Cîrstea (65 WTA) a început bine, a avut apoi un moment greu, însă, din fericire, a reușit să se adune după o discuție cu antrenorul Marius Comănescu, începând în forță setul al treilea. În final, după un meci de peste două ore, târgovișteanca a reușit o victorie frumoasă și importantă. După această reușită, Sorana a postat următorul mesaj pe pagina personală de facebook: ”Condițiile meteorologice grele azi (vineri – n. red.), dar fericită cu a doua mea victorie. În al 3-lea rând!”

Potrivit Agerpres, Sorana Cîrstea câștigase și primul lor meci direct, cu 6-3, 6-0, în 2013, în sferturi, la Pattaya (Thailanda).

La turneul de la Miami, dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, Sorana și-a asigurat un cec de 41.350 dolari și 65 de puncte WTA, urmând să joace în runda următoare cu daneza Caroline Wozniacki, cap de serie numărul 12. Wozniacki (26 ani, 14 WTA) are 4-3 în meciurile directe cu Sorana, câștigând ultimul meci, în 2014, în sferturi la Dubai, cu 6-1, 6-2, scrie Agerpres.

Și Simona Halep, a treia favorită, s-a calificat în turul al treilea, după ce a dispus în trei seturi, cu 6-4, 2-6, 6-3, de japoneza Naomi Osaka. În schimb, din păcate, Irina Begu, cap de serie numărul 28, a fost învinsă neașteptat de spaniola Lara Arruabarrena, cu 3-6, 6-4, 6-3, în runda a doua a turneului. Această înfrângere pare însă ”ștearsă” pe lângă victoria de senzație a Patriciei Țig, care a reușit o calificare spectaculoasă în runda a treia a turneului de la Miami, după ce a învins-o surprinzător pe Kristina Mladenovic (Franța), cap de serie numărul 22, cu 7-6 (4), 6-2. (sursa: Agerpres; foto: pagina de facebook Sorana Cîrstea)