TÂRGOVIȘTE: BABEL – 10 ZILE DE FESTIVAL EVENIMENT

146

Vineri, 2 iunie 2017, debutează la Târgoviște a șaptea ediție a Festivalului Babel, un eveniment cultural care va anima fosta Cetate de Scaun timp de 10 zile. Tema de anul acesta este ”Sunetul”, iar festivalul va aduna la Târgoviște artiști, trupe, oameni de teatru și de cultură din nu mai puțin de 22 de țări, inclusiv România. Vor avea loc spectacole indoor și outdoor de teatru, de sunet și lumini, expoziții de foaier, workshop-uri, întâlniri cu oameni celebri din lumea artelor etc, toate acestea transformând Târgoviștea într-o veritabilă capitală culturală.

Iată programul festivalului, cu mențiunea că probabil, pe parcurs, pot apărea mici modificări, dar care cu siguranță vor fi anunțate din timp de organizatori. Pentru mai multe detalii studiați site-ul Teatrului Tony Bulandra Târgoviște – secțiunea BABEL 2017 sau pagina de facebook a Teatrului Tony Bulandra Târgoviște.

Vineri, 2 iunie

19:00 – Sala Mare, Pasărea de Foc, un spectacol de Irina Niculescu, bazat pe muzica lui Igor Stravinsky, Teatrul Tony Bulandra; 50 min.

21:00 – Parada BABEL, ruta: Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bld. Mircea cel Bătrân – Bld. Carol I – Teatrul Tony Bulandra; 1h

22:00 –  Exterior Teatru, Disimulare (acrobație), Serious Clown / Sasha Krohn Productions, Australia / Germania; 1h

Foaier, Pinned BABEL, expoziție de fotografie Augustina Iohan (pe perioada festivalului)

Sâmbătă, 3 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

12:00 – Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

17:00 – Platoul Prefecturii, Din ou se naște…, Serious Clown, Australia/Germania; 40 min.

19:00 – Sala Mare, Shakespeare. Furtuna. Joc Secund, regia: Szabó K. István,Teatrul Tony Bulandra; 1h 20min.

21:00 – Sala Studio, Pădurea copacului meu, regia: Aleksandar Ivanovski, North of Impact Theatre Company în coproducţie cu NT JHK Dzinot, Macedonia; 45 min.

21:00 – Platoul Prefecturii, Concert Bordó Sárkány, Ungaria;  1h 15 min.

Foaier, sub.real – expoziție-obiect de Horațiu Mihaiu (pe perioada festivalului)

23:00 – King Pub, Petrecere Maghiară

Duminică, 4 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

12:00 – Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

17:00 – Platoul Prefecturii, La Strato, Serious Clown, Australia/Germania; 1h

19:00 – Sala Mare, The Funamviolistas, regia: Rafael Ruiz, The Funamviolistas Company, Spania; 1h 15 min.

20:00 – Platoul Prefecturii, Concert Trooper, WildSide; 2h 15 min.

23:00 – King Pub, Petrecere Spaniolă

Luni, 5 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

12:00 – Teatrul de Păpuși, Workshop John Lewandowski, S.U.A.

19:00 – Sala Mare, Morfina, după Mihail Bulgakov, regia: Dumitru Acriș, Teatr Kurgan, Rusia; 2h

20:00 – Platoul Prefecturii, Roata timpului, regia: Adam Read şi Fyodor Makarov, Serious Clown, Australia/Germania; 1h

21:00 –  Platoul Prefecturii, Concert Taraful de la Gorj, România; 1h

21:30 – Sala Studio, Zgomotul tăcerii, regia: Okbaoui Cheikh, ITI Center, Algeria; 1h

23:00 – King Pub, Petrecere Iraniană

Marți, 6 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Scott Johnston, Scoția

16:00 – Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

17:30 – Platoul Prefecturii, Circus Mundi, regia: Ovidiu Mihăiță, Auăleu, Timişoara

19:00 – Sala Mare, Edmond, după David Mamet, regia: Andrei Dinu, Teatrul Municipal Baia Mare; 1h 50 min.

21:00 – Sala Studio, Vechiul porumbar, regia: Nikolai Veprev, Teatr Nikoli, Polonia; 50 min.

21:30 – Platoul Prefecturii, Concert Lazuz, Israel; 1h 15 min.

23:00 – King Pub, Petrecere Românească

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

16:00 – Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

17:00 – Liceul de muzică „Bălașa Doamna”, Workshop Cătălin Crețu, România

17:30 – Platoul Prefecturii, Impresario, regia: Nikolai Veprev, Teatr Nikoli, Polonia; 50 min.

19:00 – Sala Mare, Salta para o Saco, regia: João Mota, Comuna Teatro de Pesquisa, Portugalia; 1h 20 min.

19:00 – Platoul Prefecturii, Concert Battle of the Sound

20:30 – Foaier, Lansare carte „Toca se povesteşte”, antologie îngrijită de Florica Ichim

21:00 – Sala Mare, Ultima piesă, regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN, Algeria; 1h

21:30 – Platoul Prefecturii, Concert Hteththemeth, România; 1h 35min.

23:00 – King Pub, Petrecere Portugheză

Joi, 8 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

14:00 – Sala Oglinzilor, Conferință Sepehr Sharifzadeh, Iran

16:00 – Sala Oglinzilor, Workshop João Mota, Portugalia

19:00 – Sala Mare, Medeea, după Euripide, regia: Mehdi Agahi Keshe, Beyn Theater, Iran; 55 min.

19:00 – Platoul Prefecturii, Concert Battle of the Sound

20:00 – Foaier, Lansare carte „ Liviu Ciulei, acasă şi-n lume”, antologie îngrijită de Florica Ichim şi Anca Mocanu

21:00 – Sala Studio, Cum vă place de William Shakespeare, regia: Adam Burak, CoIn Theatre Company, UK; 1h 50 min. (15 min. pauză)

21:30 – Platoul Prefecturii, Concert Emperors of Rome, UK

23:00 – King Pub, Petrecere Algeriană

Vineri, 9 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

19:00 – Sala Mare, 5 by 5, regia: Cristina Bernal, Dram Teatro, Spania; 1h 20 min.

20:30 – Sala Studio, Iluzionistul, după Matei Vișniec, regia: Letteria Giuffrè Pagano, Telluris Associati, Italia; 1h

21:30 – Platoul Prefecturii, Kyz Zhibek, regia: Kuandyk Kasymov,  Zhambyl Regional Kazakh Drama Theatre, Kazahstan; 45 min.

23:00 – King Pub, Petrecere Kazahă

Sâmbătă, 10 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

11:00 – Sala Oglinzilor, Workshop Aleksandar Ivanovski, Macedonia

18:00 – Sala Mare, 20 de tăceri, regia: Charles Chemin, Groupe Karol Karol, Franţa; 1h 20 min.

21:00 – Platoul Prefecturii, Recital ITRAN, Algeria

21:15 –  Platoul Prefecturii, Concert  1000facez, Republica Moldova

21:30 – Platoul Prefecturii, Concert WHITE MAHALA, România

22:00 – Sala Mare, Salonul nr. 6, după A. P. Cehov, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra; 2h 15 min. (fără pauză)

23:00 – King Pub, Petrecere Coreeană

Duminică, 11 iunie

11:00 – Foaier, Întâlnirile BABEL (actori, presă, invitați; deschise publicului)

15:00 – Sala Oglinzilor, Conferință Jeungwoo Son & Hyungjong Song, Coreea de Sud

18:00 – Muzeul de Istorie, Oedipus – Cei care vor să ştie, regia: Jinah Choi, Nolddang Theatre Company, Coreea de Sud; 1h 10 min.

20:00 – Sala Mare, Corul Orfanilor, regia: Jerzy Zoń, Teatr KTO, Polonia; 55 min.

23:00 – King Pub, Petrecere Network

(sursa și foto: Teatrul Tony Bulandra Târgoviște)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here