TÂRGOVIȘTE: ÎNDEMN LA ECHILIBRU ȘI RĂBDARE LEGAT DE ICOANA CARE LĂCRIMEAZĂ

244

Arhiepiscopia Târgoviștei îndeamnă enoriașii eparhiei la prudență, echilibru și răbdare, după ce, în câteva zile, Biserica Târgului din Târgoviște s-a transformat într-un adevărat loc de pelerinaj și rugăciune, odată cu lansarea informației că icoana Sfintei Cuvioasa Paraschiva a început să lăcrimeze.

”Cu privire la icoana Sf. Cuv. Paraschiva care, începând cu data de 19 iunie 2017, se bucură de o deosebită atenție și evlavie, îndemnăm credincioșii Eparhiei noastre la prudență, echilibru și răbdare, pentru că așa cum știm din tradiția Bisericii noastre, orice eveniment minunat devine credibil în timp, prin constanță și efectele bune și rodnice pe care le produce în viața credincioșilor.  Veridicitatea și autenticitatea oricărui fenomen religios se validează deci în timp și mai ales prin aprofundarea valorilor evanghelice în viața credincioșilor. În Ortodoxie, orice icoană transmite un mesaj de lumină, bucurie și speranță, mijlocind în viața noastră prezența cea nevăzută a lui Dumnezeu și a sfinților. Prin urmare, îndemnăm pe fiii și fiicele Eparhiei noastre la aprofundarea credinței, cu discernământ și înțelepciune”, se anunță într-un comunicat de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei. (foto: click.ro, bisericisec17-18targoviste.ro)

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.