WTA Roma: Târgovișteanca Sorana Cîrstea, eliminată

21

Primul meci la Roma, prima înfrângere!

Din păcate, târgovișteanca Sorana Cîrstea, locul 43 WTA, a fost eliminată în turul inaugural al turneului de la Roma.

Jucătoarea a pierdut partida cu americanca Danielle Rose Collins, scor 3-6, 6-4, 4-6, după aproape două ore de joc.

”Sorana a avut mari probleme în primul set, pierzându-și serviciul de nu mai puțin de trei ori. Collins a lovit agresiv, a forțat-o pe Sorana să greșească în repetate rânduri și și-a adjudecat setul la 3. Jucătoarea noastră a crescut nivelul jocului în setul secund. A revenit de la 2-3 și a câștigat setul cu 6-4. Totuși, Sorana s-a prăbușit inexplicabil în setul decisiv, iar Collins s-a distanțat, în doar câteva minute, la 5-0. Cîrstea a forțat o revenire incredibilă, a făcut 5-4, dar americanca a închis în cele din urmă manșa la 4, calificându-se în turul secund”, a scris gsp.ro.

(sursa și foto: gsp.ro)