Încep Zilele Cetății Târgoviște: Programul pe zile și locații

157

SÂMBĂTĂ, 4 septembrie 2021

Scuarul Primăriei

11:00 – 18:00 – Deschidere Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița;

11:00 – 18:00 – Deschidere Târg de anticariat, Expoziție de sculptură, expoziție de pictură;

11:00 – 18:00 – Deschidere Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște;

11:00- 18:00 – Deschidere Stand Expozițional al echipelor de robotică Phantom și UnderConstruction, de la Colegiul Național ”Constantin Carabella” din Târgoviște;

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2020 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest;

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița;

10:00 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici – Magicianul (Marian Râlea) și invitații săi: Spectacole de teatru interactiv, clovni și păpuși gigant;

19:30 – 22:00 – Concert de muzică electronică – Dj KT, Dj Hamuza Live Set, Dj Men D Live Set, Spectacol de lasere și foc – spectacol susținut de Lasere Conexiuni și trupa Hypnosis;

Complexul Turistic de Natație

18:00- 22:00 – Campionatul de fotbal între cartiere- „Cupa Cartierelor Târgoviște’’;

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

9:00-22:00- Turneu de tenis ”Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12;

DUMINICĂ, 5 septembrie 2021

Scuarul Primăriei

10:00 – 18:00 – Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița;

10:00 – 18:00 – Târg de anticariat, Expoziție de sculptură, expoziție de pictură;

10:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița;

11:00- 18:00 – Stand Expozițional al echipelor de robotică Phantom și UnderConstruction, de la Colegiul Național „Constantin Carabella” din Târgoviște;

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2020 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest;

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița;

10:00 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici – Magicianul (Marian Râlea) și invitații săi: Spectacole de teatru interactiv, clovni și păpuși gigant;

19:30 – 22:00 – Concert extraordinar, susținut de TROOPER, FELI, VUNK;

22:00 – Foc de artificii;

Complexul Turistic de Natație

18:00- 22:00 – Campionatul de fotbal între cartiere – „Cupa Cartierelor Târgoviște’’;

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

9:00-22:00 – Turneu de tenis „Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12;

LUNI, 6 septembrie 2021

Scuarul Primăriei

10:00 – 18:00 –Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu” – organizat de Biblioteca Județeană;

10:00 – 18:00 – Târg de anticariat, Expoziție de sculptură, expoziție de pictură;

10:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița;

11:00- 18:00 – Stand Expozițional al echipelor de robotică Phantom și UnderConstruction, de la Colegiul Național ”Constantin Carabella” din Târgoviște;

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2020 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest;

Teatrul Tony Bulandra

11:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorie;

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița;

Complexul Turistic de Natație

18:00- 22:00 – Campionatul de fotbal între cartiere – „Cupa Cartierelor Târgoviște’’;

Baza de tenis V.I. Palas și Baza sportivă Vascony

9:00-22:00- Turneu de tenis „Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12;

MARȚI, 7 septembrie 2021

Scuarul Primăriei

10:00 – 18:00 – Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană;

10:00 – 18:00 – Târg de anticariat, Expoziție de sculptură, expoziție de pictură;

10:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița;

11:00- 18:00 – Stand Expozițional al echipelor de robotică Phantom și UnderConstruction, de la Colegiul Național „Constantin Carabella” din Târgoviște;

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2020 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest;

Muzeul de Artă Târgoviște

16:00 – Expoziție de artă plastică „SOLO SHOW 65-WATERCOLOUR”, autor Corneliu Drăgan Târgoviște;

Muzeul ”Casa Romanței”

18:00 – Concert „Comori ale Romanței”- susținut de artiștii: Alina Mavrodin Vasiliu, Bogdan Hrestic, Nicoleta Vasile, Elena Dragomir, Daiana Berbec, Adrian Burhală, Grupul „Doruleț” – condus de Mihai Vlădăreanu, acompaniați la pian de Stelian Apostol;

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari- organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița;

16:00 – 17.30 – Spectacol muzical „Ce mică-i vacanța mare!”, organizat de Centrul de Arte „Carmina Burana” din Târgoviște. (Concertul va avea loc în zona foișorului din parcul Chindiei);

18:00 – 21:00 – Spectacol folcloric „Dâmbovița în sărbătoare” – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița;

Complexul Turistic de Natație

18:00- 22:00- Campionatul de fotbal între cartiere – „Cupa Cartierelor Târgoviște’’;

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony

9:00-22:00- Turneu de tenis ”Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12;

MIERCURI, 08 septembrie 2021

10:00-12:00 – Participare la Sfânta Liturghie – Catedrala Mitropolitană din Târgoviște;

12:00 – Procesiune. Traseu: Mitropolia Târgoviște-Bulevardul Mircea cel Bătrân-Calea Domnească-Curtea Domnească;

12:30 – Ședința festivă a Consiliului Local Municipal Târgoviște – Complexul Muzeal Curtea Domnească – Ruine;

Scuarul Primăriei

10:00 – 18:00 – Salonul Editorial ”Ion Heliade Rădulescu” – organizat de Biblioteca Județeană;

10:00 – 18:00 – Târg de anticariat, Expoziție de sculptură, expoziție de pictură;

10:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște / Județul Dâmbovița;

11:00- 18:00 – Stand Expozițional al echipelor de robotică Phantom și UnderConstruction, de la Colegiul Național ”Constantin Carabella” din Târgoviște;

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)

11:00 – 18:00 Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2020 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest;

Parcul Chindiei (Zona Ruine)

10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița;

18:00 – 21:00 – Concert simfonic „Opera în concert la Târgoviște” susținut de Orchestra Simfonică ”Muntenia”, dirijor Daniel Jinga – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul de Cultură al Județului Dâmbovița.